НАПОО взе участие в международна конференция „Човешките ресурси в сферата на интегрираните здравно-социални услуги – предизвикателства и възможности”

На 26 април 2016 г. г-жа Емилияна Димитрова, председател на НАПОО и г-жа Аделина Любомирова, главен експерт в НАПОО взеха участие в Международна конференция на тема „Човешките ресурси в сферата на интегрираните здравно-социални услуги – предизвикателства и възможности”, организирана от Българския Червен кръст и Посолството на Конфедерация Швейцария в България.

В началото на конференцията приветствия към аудиторията отправиха: проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на БЧК, Н. Пр. Денис Кнобел, посланик на Конфедерация Швейцария в България, Лазар Лазаров, заместник министър на труда и социалната политика и д-р Адам Персенски, заместник-министър на здравеопазването.

Официални гости на конференцията бяха д-р Даниела Дариткова – председател на Комисията по здравеопазване в НС и д-р Хасан Адемов – председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика в НС.

Лектори на форума бяха Тони Томпсън, представител на Световната банка за България, Чешката република и Словакия, д-р Рене Кюне и Феликс Детвилер от Фондация „Кареум” – Швейцария.

В рамките на конференцията бе представен успешно функциониращия в България (в региона на Враца) нов модел на интегрирани здравно-социални услуги, който е въведен в рамките на проект „Домашни грижи за независим и достоен живот”, реализиран с финансовата подкрепа на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Представеният на събитието модел на интегрирани здравно-социални услуги цели да подпомогне осигуряването на адекватни условия за дългосрочно обгрижване в домашна среда на възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания.

В обхвата на проекта (януари 2012 – декември 2017) БЧК в партньорство с Министерството на здравеопазването, Министерството на трупа и социалната политика и Националната агенция за професионално образование и обучение разработи актуализиран проект на Държавно образователно изискване за придобиване на квалификация по професията „Социален асистент“.

Проектът на ДОИ по професията „Социален асистент“ включва комбинация от „единици резултати от ученето“, ориентирани към изграждане на професионални знания, умения и компетентности, насочени към предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги. Новите изисквания към квалификацията на кадрите са важна стъпка в надграждането на съществуващата професия и възможността тези специалисти да работят в екипи с медицински сестри и други здравни специалисти в сферата на дългосрочните грижи.

В резултат на ползотворното сътрудничество на Швейцарския червен кръст и Българския Червен кръст са създадени четири центъра за домашни грижи в общини от Област Враца – Бяла Слатина, Криводол, Оряхово и Враца), които предлагат домашни грижи по швейцарската система Спитекс („Spitex“). Обучен персонал осигурява медицинска грижа и социална подкрепа на над 400 души. Този подход вече се доказа като финансово ефективен начин да бъде намалена натовареността на болниците и облекчени грижите за хората, които имат нужда от помощ. Пилотният модел е приложим в други райони на България, както и в съседни страни.

По време на проектния период Народното събрание одобри включването на интегрираните здравно-социални услуги в Закона за здравето, което ще позволи по-нататъшно развитие и финансиране на домашните грижи.

Проектът възлиза на 2.824 милиарда швейцарски франка, от които швейцарското съфинансиране е 2.418 милиарда.