Новата рамка „Европас“: подобрени и по-лесни за употреба инструменти за представяне на уменията

На 04 октомври 2016 г. Европейската комисия прие предложение за преразглеждане на решението за „Европас“ (Europass) –  единната европейска рамка за прозрачност на квалификациите, създадена с решение на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. Това на практика е първото преразглеждане на елементите на „Европас“, поради необходимостта рамката да отразява напредъка в технологиите и промените на пазара на труда, респективно в системите за образование и обучение, както и в обществото като цяло. Преразглеждането е част от програмата за развитие на нови умения – New Skills Agenda, представена на 10 юни т.г. Настоящото предложение има за главна цел да подобри рамката „Европас“, като я адаптира в по- голяма степен към актуалните нужди от по- всеобхватна и лесна за използване информация, насочена към основните потребности на учащите, търсещите работа лица, институциите, предоставящи услуги за образование и обучение, агенциите за набиране на персонал и работодателите.

Несъмнено Интернет и цифровите технологии скоростно променят света, в който живеем. Като осигурява по- добър достъп до онлайн услуги, рамката „Европас“ е в съответствие и със Стратегията за цифровия единен пазар на Съюза. С предложените промени „Европас“ се превръща от базиран на документи механизъм в основана на услуги платформа, като нейното поле на дейност се разширява и се гарантира, че нуждите на ползвателите ще са в центъра на услугите, които рамката предоставя. По този начин на едно място ще бъде събрана информация, която към настоящия момент се предоставя от отделни инструменти като портала „Възможности за учене и квалификации в Европа“, „Панорамата на уменията в ЕС“ (чрез която се предлага информация относно аналитични данни за уменията, включително на регионално и национално равнище, както и за отделни професии и отрасли) и порталът ESCO (Европейска класификация на уменията, компетентностите, квалификациите и професиите, която допринася за създаването на единна таксономия и като цяло за подобряване на трудовата мобилност в ЕС). Към момента разработването и прилагането на тези инструменти се подкрепя основно от Европейския център за развитие на професионалното обучение (CEDEFOP), като ключова агенция на Съюза в тази област.

Новата рамка „Европас“ ще се базира на изпробваната успешна формула с лесни за използване инструменти, за да помогне на хората- практически най-ценният капитал за европейската икономика, да определят и представят уменията и квалификациите си на всички езици на ЕС. Някои от тях са: подобрен онлайн инструмент за създаване на автобиографии и профили от умения, съобразена с индивидуалните случаи информация за възможностите за учене в Европа, информация и подкрепа за признаване на квалификации, както и данни за трудовия пазар относно това какви умения се търсят най- интензивно и къде. Новата рамка също така ще послужи за връзка с други инструменти и услуги на ЕС в системите на трудовия пазар, образованието и обучението, като портала за трудова мобилност EURES, което ще даде възможност за по- лесен обмен на информация и засилена координация на услугите за крайните потребители.

В действителност от момента, в който рамката е въведена в употреба през 2005 г., са създадени повече от 60 млн. автобиографии „Европас“, а стотици хиляди учащи в ЕС са се възползвали от приложенията към дипломата и удостоверението, които помагат техните квалификации да бъдат по- разпознаваеми и лесни за сравняване в чужбина, подкрепяйки образователната и трудовата мобилност в Европа. Същевременно националните центрове за подкрепа ще продължат да предоставят персонализирани съвети и насоки, за да помогнат на европейските граждани по- успешно да се ориентират по отношение на уменията и квалификациите.

 

Източници:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016PC0625&from=EN

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-3213_bg.htm