Нови възможности за финансиране в сферата на професионалното образование и обучение

1. Дългосрочна мобилност на стажанти

На 25 януари 2017 г. Европейската комисия публикува покана за представяне на предложения (VP / 2017/007) в рамките на пилотен проект за дългосрочна мобилност на стажанти, подкрепен от Европейския парламент.

Основната цел на пилотния проект е даде възможност на младите хора да развият своите умения и да повишават пригодността си за заетост, като същевременно се засили чувството им за европейско гражданство.

Три основни цели ще ръководят действията, финансирани по настоящата покана за представяне на предложения:

• Да се оцени до каква степен съществува търсене от страна на заинтересованите страни за реализиране на дългосрочни (от 6 до 12 месеца) схеми за транснационална мобилност;

• Да се идентифицират пречките (правни, практически, институционални, академични и т.н.), които възпрепятстват стажантите от участие и престой за по-дългосрочен период в чужбина;

• Да се идентифицират и разпространят добри практики и фактори за успех при реализирането на дългосрочни стажове.

Може да получите повече информация от ТУК.

Информационната сесия ще се проведе на 22 февруари 2017 г. ТУК.

Крайният срок за кандидатстване е 29 март 2017 г.


2. Програма Еразъм + Покана за представяне на предложения за подкрепа на секторни алианси на уменията (включва нова дейност „Създаване на план за секторно сътрудничество за идентифициране недостига на умения в конкретни икономически сектори (“Sectoral Blueprint”)

Европейската комисия обяви покана за представяне на предложения за секторни алианси на уменията по програма „Еразъм +“, Ключова дейност 2 – Сътрудничество за иновации и обмен на добри практики.

Целта на секторните алианси на уменията е да се идентифицират специфичните потребности на пазара на труда от развитие на конкретни умения по икономически сектори и съответно да се повиши способността на системите за начално и продължаващо ПОО да отговорят на тези потребности.

Поканата включва възможности за финансиране на секторно сътрудничество в няколко сфери:

• Лот 1 – Секторни алианси на уменията за идентифициране недостига на умения в конкретни икономически сектори;

• Лот 2 – Секторни алианси на уменията за предоставяне на професионално образование и обучение, насочени към преодоляване на идентифицираните пропуски от умения в даден икономически сектор, чрез разработване на учебни програми, методологии за преподаване и т.н.;

• Лот 3 – Секторни алианси на уменията за прилагане на нов стратегически подход (“Blueprint”) за секторно сътрудничество, който да преодолее недостига на умения в отделните икономически сектори, както и да осигури подходящо качество и ниво на уменията в подкрепа на растежа, иновациите и конкурентоспособността на съответния сектор.

Може да получите повече информация от ТУК.

От ТУК пък може да се запознаете с конкретна информация за инициативата Blueprint.

Информационна сесия се очаква да се проведе на 16 февруари 2017 г.

Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2017 г.