Класификацията ESCO – мост между отделните квалификационни системи в ЕС

На 6 ноември 2015 г. в гр. Брюксел, Белгия се състоя първата среща на работната група „European Skills, Competences, Qualifications and Occupations“ (ESCO). На събитието присъстваха експерти от държавите- членки, като от българска страна взеха участие по един представител на НАПОО и на Министерството на труда и социалната политика.

На срещата бяха представени основните характеристики на ESCO, която по своята същност представлява многоезична класификация на уменията, компетентностите, квалификациите и професиите в рамките на ЕС, част от стратегията „Европа 2020“.

Проектът е стартиран от Европейската комисия през 2010 г. с открита консултация, като Генерална дирекция „Заетост, социални въпроси и приобщаване“, с подкрепата на Европейския център за развитие на професионалното обучение CEDEFOP, координират изграждането на класификацията, в сътрудничество с всички заинтересовани страни.

Класификацията идентифицира и категоризира умения, компетентности, квалификации и професии от значение за пазара на труда в ЕС и за сферата на образованието и обучението. Структурата ѝ е базирана на идеята за „трите стълба“ (OccupationsSkills/ CompetencesQualifications), по подобие на тази на ЕС и модела на „гръцкия храм“. Класификацията е разработена в отворен IT формат и е на разположение за безплатно ползване от всички заинтересовани лица чрез портала ESCO.

Първата версия на системата под наименованието “ESCO V0” е представена на потребителите през 2013 г. До края на 2016 г. се предвижда класификацията да бъде изцяло преработена, като крайният продукт ще бъде пуснат за свободно ползване като ESCO v1. Във връзка с това отделните държави- членки ще трябва да направят съотнасяне на техните национални класификации с ESCO, като идеята е ESCO v1 да съдейства за идентифициране на пропуските по отношение на някои умения/ компетентности, търсени на пазара на труда за конкретна работна позиция, както и да включва такива, които не са част от Националните квалификационни рамки.

ESCO функционира в пряка връзка и с Европейския портал за професионална мобилност EURES, който е мрежа за сътрудничество, създадена с цел да подпомага свободното движение на работници на територията на европейските държави.

На срещата бяха представени и основните идентифицирани практически затруднения, свързани с трудовата мобилност на територията на ЕС: на първо място е липсата на езикови умения, следвана от трудности при намирането на работа, намиране на подходящо място за живеене и адаптиране към различната културна среда

Посочени бяха съответните финансови ресурси и дефинирани дейности, посредством които ЕС ще окаже подкрепа за развитието на общоевропейската класификация:

  • около 1 млн. евро годишно за проектни покани, свързани с националните квалификационни бази данни (по програма „Еразъм +“)
  • ок. 200 хил. евро за технически уъркшопи и посещения на държави- членки с цел проучване и обмяна на опит в подкрепа на обновяването на националните квалификационни бази данни
  • пилотни проекти за включването на квалификации в ESCO

На практика ESCO може да бъде разглеждана като основната „нервна система“ на EURES, която създава връзка между отделните квалификационни системи в рамките на ЕС. Проектът ще допринесе както за създаването на единна таксономия, така и като цяло за подобряване на трудовата мобилност в Европа.

 

Линк към ESCO портал: https://ec.europa.eu/esco/portal/home#modal-one